Sri Chinmoy

Sri Chinmoy Kumar Ghose (ur. 27 sierpnia 1931 w Shakpura, zm. 11 października 2007 w Nowym Jorku) – Indyjski filozof, poeta, pisarz, kompozytor duchowych pieśni, malarz, multiinstrumentalista, sportowiec, działacz na rzecz pokoju, nauczyciel jogi i medytacji, mistrz duchowy i pomysłodawca programu Biegu Pokoju Peace Run http://www.peacerun.org, kandydat do pokojowej nagrody Nobla.

Sri Chinmoy przyszedł na świat w 1931 r., jako najmłodsze z siedmiorga dzieci swoich rodziców w wiosce Shakpura w pobliżu miasta Chittagong we Wschodnim Bengalu na terenie ówczesnych Indii.

W 1944 r. wstąpił  do wspólnoty Sri Aurobindo Ashram w Pondicherry w południowych Indiach. Spędził tam blisko dwadzieścia lat poświęcając się głębokiej praktyce duchowej,  rozwijał talent literacki i muzyczny oraz umiejętności sportowe.

Zainspirowany wewnętrznym głosem w 1964 r. opuścił aszram i przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie szybko zaczął przyciągać uwagę poszukujących pokoju i oświecenia ludzi, m. in. został zaproszony do prowadzenia regularnych medytacji w siedzibie   Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Obecnie na całym świecie istnieje  kilkaset ośrodków medytacji zajmujących się propagowaniem jogi integralnej czyli medytacji w połączeniu ze  sprawnością fizyczną, jako drogi do uzyskania wewnętrznego spełnienia i pokoju.